Adsız (Sunum (169)) (10).jpg

INSOMNIA

Uykusuzluk (insomnia), uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı zorlaştıran ya da çok erken uyanmaya ve yeniden uykuya dönememeye neden olan yaygın bir uyku bozukluğudur. Uykusuzluk hastalığı olan insanlar, uyandıklarında kendilerini yorgun hissederler. Uykusuzluk sadece enerji seviyesi ve ruh halini değil, sağlığı, iş performansını ve yaşam kalitesini de azaltabilir. 

Yeterli sürede ve dinlendirici uyku uyuyamama hastalığıdır. Hastalığın varlığı süresince uyku saatlerinde düzensizlik, ani gece uyanmaları, uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmada güçlük ve sabah çok erken saatlerde uyanma gibi belirtiler gözlemlenir.

Düzenli uyku saatinin varlığı ve uzun süreli uyumalar, ertesi güne dinlemiş ve çalışmaya hazır hale gelerek uyanacağımız anlamına gelmez. Uyku ve uyuma problemleri üzerine yapılan çalışmalarda, yetişkin bir bireyin, her gece 7-8 saat uyuması gerektiği söylenir. Ancak bireyden bireye farklılık gösteren dinlenme süreci kişinin uyku uyuma süresini değiştirebilir.

bELİRTİLER

Devamını Oku >

nEDENLER

Devamını Oku >

kİMLERDE gÖRÜLÜR

Devamını Oku >

TANI YÖNTEMLERİ

Devamını Oku >
Adsız tasarım (36).png

Insomnia Türleri

Akut insomnia: Insomnia'nın kısa süreli olarak görülmesi anlamına gelir. Akut insomnia genelde stresli bir günün ardından ya da ruhsal gerilimin yüksek olduğu günlerde kendini gösterir. Vücut saatimiz böylesine zor günlerde dinlenme vaktimizin geldiğini göstermekte zorlanır. Genelde 1 ila 2 gün arası süren bu düzensizlik, kendimizi daha iyi hissettiğimiz ana kadar devam eder. 4 haftayı bulabilen akut insomnia bulguları vardır.

                                                                                   

Kronik insomnia: 1 ay veya daha fazla süren uyku düzensizliğine kronik insomnia denir. Yetişkinlerin %10-15'lik gibi büyük bir bölümü kronik insomnia'dan şikayetçidir. Akut insomnia'ya nazaran kronik insomnia, doktor yardımı gerektirir. Bu tarz bir rahatsızlığın ana sebebi genellikle büyük çapta bir depresyonun varlığıdır.

Hipersomnia: aşırı uyku uyuma ve aşırı gündüz uyku gereksinimleri ile kendini gösterir. Insomniaya göre daha nadir görülmektedir.

Narkolepsi: Aşırı gündüz uykusu çekme durumu ve en az 3 aydır devam eden günlük REM uykusundaki anormal bulguları içermektedir. Narkolepsi uyku mekanizmasında özellikle de REM yaşanan mekanizmadaki anormalliktir.

Adsız tasarım (35).png

Insomnia İçin Tedavi Seçenekleri 

Adsız tasarım (37).png

Uyku Tektikleri

  • Solunum sırasında akciğerlerin içinde ve dışında hava akışı

  • Kan oksijen düzeyleri.

  • Vücut pozisyonu.

  • Beyin dalgaları (EEG)

  • Uykuda solunum durması ve oranı

  • Kasların elektriksel aktivitesi.

  • Göz hareketi.

  • EKG ( kalp elektrosu)

2647713_1200x627.jpg

Yani uyku testi. Uykunun kalitesini belirlemek ve uyku bozukluğunun nedeni bulmak için bütün gece boyunca cihazlar yardımıyla kayıt yapılarak yapılan bir işlemdir. Bu kayıtlar sonucunda, özellikle beyin dalgaları, uykunun derinliği, solunumun ritmi ile derinliği, horlama sıklığı ve düzeyi, solunum durması ve süresi, kandaki oksijen düzeyi, vücut hareketleri ve değişen yatma pozisyonu ile kalp ritmi ölçülür.

patients_cpap_titration_study.jpg

 CPAP Titrasyonu (maske tedavisi)

Belirli bir seviyede obstruktif uyku hastalığı olan ve operasyonun yetersiz olacağı hastalarda hava yolunun gece sürekli açık kalmasını sağlamak için CPAP cihazı kullanılmalıdır.
CPAP cihazı havaya hekiminiz tarafından belirlenen basınçla burun maskesi aracılığıyla hava yoluna iterek, kasların gece boyunca zayıflamasını engeller. Hava yolunun açık kalmasının sonucunda oksijen düşmeleri engellenmiş olur.

sleep_test-1200x628-facebook.jpg

Multiple Sleep Latency Test (MSLT):

 Bireyin uykuyu engellemek, kullanımı kalabilmek için amaçlanır. Uyanıklığı devam ettirme testi , 2 saat ara ile 40 4 kayıt olarak uygulanır.Hasta uyandıktan sonra 1,5-3 saat sonra (saat 9:00 veya 10:00'da) ilk kayıt yapılır . Gece PSG çalışması değildir.

Polisomnografi

GELECEĞİN NÖROMODÜLAYONUNU TASARLIYORUZ

tVNS_PR_2020-4.jpg

Neden tVNS - L ® ?

 

AMELİYAT GEREKTİRMEZ
Ameliyat gerekli değildir. Bu, invazif tedavi yöntemlerinin tüm riskleri ortadan kaldırır.

 

KULLANIMI KOLAYDIR
Cihaz akıllı telefon kadar küçüktür ve kullanımı çok kolaydır. Bu nedenle, bu terapi günlük hayata kolayca entegre edilebilir.

MİNİMAL YAN ETKİLER
tVNS -L ® ile yapılan tedavinin yan etkileri çok azdır, ve bu nedenle hasta tarafından kolayca tolere edilebilir.

 

ONAYLI TIBBİ CİHAZ
tVNS -L®, epilepsi tedavisi için Avrupa onayına (CE) sahiptir.

 

TAMAMLAYICI TEDAVİ
tVNS -L®, mevcut ilaç tedavisine ek olarak kullanılabilir, VNS tedavisi ila vagus sinir uyarımı terapisine cevap verip vermeyecegi, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan test edilebilir.