istock-1280415854.jpg

MİGREN

Çoğunlukla başın bir tarafında yoğun hissedilen, zonklayıcı, şiddetli bir baş ağrısına neden olan bir nörolojik rahatsızlıktır. Migreni, diğer baş ağrılarından ayıran belirgin özellikleri arasında bulantı ve kusmaya sebep olması ile sese ve ışığa duyarlılık sayılabilir. Ağrı o kadar şiddetlidir ki, günlük aktiviteleri tamamlanmasına engel olur ve kısıtlılığa yol açar. Gelişmiş ülkelerde en önemli özürlülük ve iş gücü kaybı nedenleri arasında migren atakları ilk sırada yer alır. 

 

Birçok migren atağı “aurasız migren” türü olarak görülür. Aurasız migren hastalarının baş ağrısına eşlik eden diğer durumlar; bulantı, kusma, ışık, ses ve kokuya karşı hassasiyettir. Auralı migren hastaları ise baş ağrısı atakları başlamadan önce 5 dakika ile 60 dakika arasında değişen “aura” atakları yaşayabilir.

 

Migren genetik geçişi olabilen bir hastalıktır. Yani ailede migren öyküsü olan kişilerde migren daha sık görülür.  Ailede olmasa da kadınlar, hormonal geçiş dönmelerinde (ergenlik, adet öncesi günler, menopoza giriş aşaması) ve doğum kontrol ilacı kullandıkları dönemlerde migren ağrıları açısından risk altındadırlar. Yüzümüzün, beyin damarlarımızın ve beyin zarlarımızın hissiyat siniri aynıdır. Bu sinir dış ortam kaynaklı tetiklenmelerde de uyarılarak beyindeki ağrı mekanizmalarını tetikleyebilir. Migren sırasında beyin damarlarında önce daralma, sonrasında genişleme olur. Beyin damarlarındaki genişlemeye bağlı basınç artışı kişide zonklama şeklinde hissedilen bulgunun nedenidir. 

bELİRTİLER

kİMLERDE gÖRÜLÜR

TANI YÖNTEMLERİ

Adsız tasarım (26).png

Migren Atakları

Migrende ataklar halinde seyreden baş ağrısı, üç ay içinde ayda on beş günden fazla sıklıkta olur, her ağrı en az 4 saat sürer ve ayda en az 8 gün migren tipi ağrı yaşanırsa bu "kronik migren" olarak tanımlanır. Migren Tedavisinde kişinin baş ağrılarının sıklığına, şiddetine ve eşlik eden diğer tıbbi durumuna bağlı olarak tedavi planlanır. 

Hastaların ışık almayan bir odada uyumak istemeleri veya kusma hissi migren atağını hafifletmeye veya sonlanmasına destek olur. Bu ataklar kişilerde farklılık gösterebilir örneğin; aralıklarla yaşanan migren atakları “episodik migren” olarak adlandırılır.

Ataklar son üç aylık süre içinde ayda on beş gün ve üzerinde oluyorsa buna “kronik migren” denir. Kronik migrene genellikle kaygı bozuklukları, depresyon ve uyku sorunları eşlik edebilir. Kronik migren tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ataklar son üç aylık süre içinde ayda on beş gün ve üzerinde oluyorsa buna “kronik migren” denir. Kronik migrene genellikle kaygı bozuklukları, depresyon ve uyku sorunları eşlik edebilir. Kronik migren tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Adsız tasarım (27).png

Migren İçin Tedavi Seçenekleri 

Akupunktur-Tedavisi-Nedir-Görsel.jpg

Akupunktur Tedavisi

Batı ülkelerinde migren tedavisi için en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi ise akupunkturdur. Akupunkturun vücutta endorfin salınımını arttırıcı özelliği vardır ve endorfin güçlü bir ağrı kesicidir. Aynı zamanda akupunktur vücutta bulunan sakinleştirici maddeleri de harekete geçirir. 

saliha-kirbas-tedaviler-anti-aging-botox.jpg

Kronik migren hastalarında bir başka tedavi yöntemi 2010 yılından beri uygulanan botulinum toksin tedavisi. Çok fazla ağrı kesici kullanımı olan, diğer tedavilere yanıtsız hastalarda uygulanımı ile ağrıların sıklığı ve şiddeti azaltılabiliyor. Bu tedavi genellikle iyi tolere ediliyor ve ciddi bir yan etki görülmüyor.

2502344_810x458.jpg

Kuru iğne tedavisi, vücudun değişik bölgelerindeki kaslarda, çeşitli nedenlerle oluşan ağrılı gergin kas bantlarının tetik noktaların, değişik boylardaki özel iğneler ile uyarılarak normale döndürülmesi esasına dayanan, ilaçsız, etkili, güvenilir ve bilimsel bir tedavi yöntemidir. 

Adsız tasarım (28).png

Beynin migren ile ilişkili bölgelerinin alında, şakaklarda, boyunda ve ense kökünde yer alan sinir dallarına, bu sinir dallarının etrafındaki damarlara ve kaslara yapılan bir girişim olarak özetlenebilir.

Migren ameliyatı olarak öne sürülen yöntem ile bu anatomik yapılar kalıcı hasara uğrayabilir, sinir uçları hasarlanarak 'nöropatik ağrılar' oluşabilir.

Botulinum Toksik Tedavisi

Kuru İğne Tedavisi

Migren Ameliyatı

GELECEĞİN NÖROMODÜLAYONUNU TASARLIYORUZ

tVNS_PR_2020-4.jpg

Neden tVNS - L ® ?

 

AMELİYAT GEREKTİRMEZ
Ameliyat gerekli değildir. Bu, invazif tedavi yöntemlerinin tüm riskleri ortadan kaldırır.

 

KULLANIMI KOLAYDIR
Cihaz akıllı telefon kadar küçüktür ve kullanımı çok kolaydır. Bu nedenle, bu terapi günlük hayata kolayca entegre edilebilir.

MİNİMAL YAN ETKİLER
tVNS -L ® ile yapılan tedavinin yan etkileri çok azdır, ve bu nedenle hasta tarafından kolayca tolere edilebilir.

 

ONAYLI TIBBİ CİHAZ
tVNS -L®, epilepsi tedavisi için Avrupa onayına (CE) sahiptir.

 

TAMAMLAYICI TEDAVİ
tVNS -L®, mevcut ilaç tedavisine ek olarak kullanılabilir, VNS tedavisi ila vagus sinir uyarımı terapisine cevap verip vermeyecegi, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan test edilebilir.