Adsız (Sunum (169)) (18).jpg

Depresyon Nedenleri

Depresyonun nedenleri kişiden kişiye değişebilir ancak genel anlamda bunları birkaç başlık altında toplamak mümkündür. Hemen hemen her yaş grubunda farklı nedenlere bağlı şekilde görülen depresyon, farklı belirtiler ile kendini ortaya koyan bir psikolojik rahatsızlıktır. Genel anlamda stresin, kaygıların, mevcut problemlerin ve daha pek çok etkenin de depresyon nedeni olabildiği bilinmektedir. 

Çocuklukta Depresyonun Nedenleri 

Çocuklukta görülen depresyon da farklı nedenlere bağlı olabilir. Çocuklarda depresyonun ortaya çıkmasında etkili olan en önemli nedenler şunlardır: 

• Kayıplar, kardeşin dünyaya gelmesi 

• Aile içi şiddet, tutarsız ebeveyn tutumu  

• İstismar

• Travmalar, ebeveyn boşanması 

• Ciddi sağlık sorunları 

• Akran zorbalığı 

• Cinsel istismar

Image by Caleb Woods

Ergenlikte Depresyon ve Nedenleri 

Ergenlik döneminde görülen depresyon, özellikle de kendi benliğini bulma çabası içinde olan gençleri önemli ölçüde etkiler. Gençler ergenlik döneminde ne yapabileceklerini, nasıl biri olduklarını, kendilerini ve çevrelerini keşfetme eğilimi içindedir. Bu nedenle de yaşanan olumsuzlukları daha büyük problemler gibi görebilirler, ilişkilerinde olumsuz durumların ön plana çıkmasına neden olabilirler. Bu durumda depresyon kendini göstermeye başlar. 

Ergenlik döneminde özellikle de yaşanan stres, kaygılar, geleceğe ve kendine yönelik görülen belirsizlikler gençlerin depresyon hissetmesine neden olur. Bu depresyon, gençlerin intihara yönelik şekilde kendilerine zarar vermesine neden olabilmektedir. Ergenlerin dikkat çekmek için kendilerine zarar verdiği düşüncesi ise tamamen bir yanılgıdır. Kendisine zarar veren bir ergenin yapmış olduğu davranış dikkatle takip edilmeli ve değerlendirilmelidir. 

Adsız tasarım (45).png
Boy Outdoors

Yetişkinlerde ve Yaşlılarda Depresyonun Nedenleri 

Yetişkin ve yaşlılarda depresyonun ortaya çıkmasının farklı nedenleri olabilmektedir. Örneğin ileri yaşa sahip yaşlılarda ölüm korkusundan, dünyaya bir şey katmamış olmaktan, çocuklarına iyi bakım verememiş olmaktan ya da iyi bir yaşam yaşayamamış olmaktan kaynaklı depresyon görülmesi yaygındır. Bu durum özellikle de erkeklerde görülmektedir çünkü erkeklerin toplumsal cinsiyet algısına göre çalışan, para kazanan ve ailesine bakım sağlayan kişi olması uygun görülmektedir. Bu durumda da erkeklerin yaşlılık döneminde aileleri ve kendi bıraktıkları ile ilgili daha büyük kaygılar içinde olmaları mümkündür. 

Beach at Sunset

GELECEĞİN NÖROMODÜLAYONUNU TASARLIYORUZ

tVNS_PR_2020-4.jpg

Neden tVNS - L ® ?

 

AMELİYAT GEREKTİRMEZ
Ameliyat gerekli değildir. Bu, invazif tedavi yöntemlerinin tüm riskleri ortadan kaldırır.

 

KULLANIMI KOLAYDIR
Cihaz akıllı telefon kadar küçüktür ve kullanımı çok kolaydır. Bu nedenle, bu terapi günlük hayata kolayca entegre edilebilir.

MİNİMAL YAN ETKİLER
tVNS -L ® ile yapılan tedavinin yan etkileri çok azdır, ve bu nedenle hasta tarafından kolayca tolere edilebilir.

 

ONAYLI TIBBİ CİHAZ
tVNS -L®, epilepsi tedavisi için Avrupa onayına (CE) sahiptir.

 

TAMAMLAYICI TEDAVİ
tVNS -L®, mevcut ilaç tedavisine ek olarak kullanılabilir, VNS tedavisi ila vagus sinir uyarımı terapisine cevap verip vermeyecegi, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan test edilebilir.