Adsız (Sunum (169)) (8).jpg

EPİLEPSİ

Epilepsi nöbeti (yada krizi), beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur. Halk arasında “Sara Hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kendini epileptik nöbetler ile göstermektedir. 

 

Epilepsi, kronik bir hastalıktır. Doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin hasarı yaşayan kişilerde gelişir. 

 

 

Dünyada ve ülkemizde nüfusun 1% inde görülen bir hastalık olup, bu hastaların yaklaşık 70%i antiepileptik denilen epilepsi ilaçları yoluyla tedavi edilebilir.

Tüm epileptik hastaların yüzde 30'undan fazlası, epileptik nöbetler için uygun ilaçlar (antikonvülsanlar) almalarına rağmen nöbet yaşamaya devam eder, ve bu durum dirençli epilepsi olarak adlandırılır. Bu durumda olan hastalar için birkaç tedavi seçeneği mevcuttur. 

bELİRTİLER

kİMLERDE gÖRÜLÜR

TANI YÖNTEMLERİ

Adsız tasarım (23).png

Epilepsi Türleri

Doktorlar, çok kısa süreli dikkat kaymasından uzun süreli konvülsiyonlara kadar çeşitlilik gösteren 30’dan fazla farklı nöbet türü tanımlamıştır.9 Nöbetlerin sıklığı da değişken olup bazı hastalarda senede birden az nöbet görülürken bazıları günde çok sayıda nöbet yaşayabilmektedir. Nöbetler genellikle, beyindeki anormal elektrik aktivitesi alanına bağlı olarak iki ana gruba (parsiyel ya da jeneralize nöbetler) ayrılmaktadır. 

Parsiyel Nöbetler: Parsiyel nöbetler, beynin yalnızca bir kısmında başlar ve yalnızca bir kısmını etkiler. Ayrıca ‘fokal’ olarak da bilinen bu nöbetler aşağıdaki şekillerde görülebilir: 

Basit: Nöbet aktivitesine rağmen kişinin bilinci yerindedir ve kişi etrafındakilerin farkında olmaya devam eder. Anormal bir seğirme, uyuşukluk, terleme, sersemlik, bulantı, algı ve hafıza bozuklukları ve ‘deja vu’ hissi görülebilir. 

Kompleks: Kişide bilinçte değişiklik ve bilinç kaybı görülür ve bu da zihin karışıklığına neden olur. Kişi rüyadaymış gibi bir durum yaşayabilir ya da duygusal patlamalar ya da göz kırpmaları ve tikler gibi gar ip ve tekrar eden davranışlar sergileyebilir. 

Sekonder Jeneralize: Parsiyel bir nöbet olarak başlayan ve beynin geri kalan kısmına yayılarak jeneralize bir nöbet haline gelen nöbettir. 

Jeneralize Nöbetler: Jeneralize nöbetler, beynin her iki yarısında aynı anda görülen anormal aktivitenin sonucunda meydana gelir. 

Absans Nöbetler: Kişinin boşluğa dalıp gitmiş gibi göründüğü bir bilinç kayması haliyle ilişkilendirilmektedir. Bu durum genellikle çocuklukta başlar ve dikkat eksikliği ile karıştırılır. 

Adsız tasarım (21).png

İlaca Dirençli Epilepsi İçin Tedavi Seçenekleri 

Adsız tasarım (24).png

Epilepsi Ameliyatı

İki beyin cerrahi yöntemi bulunmaktadır: nöbetlere neden olan beyin bölgesinin çıkarılması ve nöbetlerin yayıldığı sinir yollarının cerrahi olarak kesilmesi. Ancak bu yöntemler sadece fokal epilepsiler için uygun olduğundan, epilepsi hastalarının sadece küçük bir kısmı bu invaziv prosedür için uygundur. 

vagal-sinir-stimulatoru-18567-38772_b.jpg

Derin beyin stimülasyonunda elektrotlar beyne implante edilir. Bu elektrotlar, genellikle hasta köprücük kemiğinin altına yerleştirilen, pille çalışan bir uyarıcıya bağlanır. Mevcut uyaranlar aracılığıyla, epileptik aktivite başlangıç ​​noktasında spesifik olarak etkilenebilir. 

indir.jpg

Antiepileptik ilaçlar (AEİ), epilepsi için başlıca tedavidir. Aşırı elektrik aktivitesi nedeni ile nöbetlere yol açan, beyin hücrelerindeki kimyasal dengesizliği düzeltmek üzere tasarlanmışlardır. Bazıları henüz tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte, bu ilaçlar farklı şekillerde etki göstermektedir.

Vagus Sinir Stimülasyonu

Antiepileptik ilaçlar

GELECEĞİN NÖROMODÜLAYONUNU TASARLIYORUZ

tVNS_PR_2020-4.jpg

Neden tVNS - L ® ?

 

AMELİYAT GEREKTİRMEZ
Ameliyat gerekli değildir. Bu, invazif tedavi yöntemlerinin tüm riskleri ortadan kaldırır.

 

KULLANIMI KOLAYDIR
Cihaz akıllı telefon kadar küçüktür ve kullanımı çok kolaydır. Bu nedenle, bu terapi günlük hayata kolayca entegre edilebilir.

MİNİMAL YAN ETKİLER
tVNS -L ® ile yapılan tedavinin yan etkileri çok azdır, ve bu nedenle hasta tarafından kolayca tolere edilebilir.

 

ONAYLI TIBBİ CİHAZ
tVNS -L®, epilepsi tedavisi için Avrupa onayına (CE) sahiptir.

 

TAMAMLAYICI TEDAVİ
tVNS -L®, mevcut ilaç tedavisine ek olarak kullanılabilir, VNS tedavisi ila vagus sinir uyarımı terapisine cevap verip vermeyecegi, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan test edilebilir.