Adsız tasarım (75).png
electrical-impulses-in-the-brain.jpg

Vagus Siniri Nedir?

Latince'de "vagus" kelimesi dolaşmak anlamına gelir. Vagus siniri, beyinden bedene geniş ve karmaşık bir ağ gibi yayılan on iki kraniyal sinir grubundan 10.su, en uzun ve karmaşık olandır. Beynin alt kısmından başlayarak tüm iç organları bir ağ gibi sarar. Beynimizi mide, bağırsak, kalp ve akciğerler olmak üzere tüm vücut organlarına bağlar. Ayı zamanda parasempatik sinir sisteminin ana siniridir.

Ads%C4%B1z%20tasar%C4%B1m%20(62)_edited.
James-Leonard-Corning-1855-1923.jpeg

James Leonard Corning (1880) 
İlk vagus sinir uyarımı

VNS.png
Nemos Screen.webp

Vagus Sinir Uyarımının
Tarihsel Gelişimi

tVNS-L device II_edited.jpg

Epilepsi, 4000 yıl önce yazılmış bir Babil metninde bulunan ilk kayıtla insanlık tarihinde var olmuştur ve insanlık yüzyıllar boyunca bu hastalığa çare aramıştır. 19. yüzyılda nöroloji biliminin ortaya çıkışıyla sinir sistemi ve epilepsi arasındaki mekanizma çözülmeye çalışılmış ve ilk vagus sinir uyarımı, 1880'lerin başında New Yorklu bi nörolog tarafından denenmiştir.

Onu izleyen 100 yıl boyunca vagus sinir uyarımının etkileri önce hayvan deneyleriyle daha sonra insanlarda denenmiş, ve 1996'da vücut içine ameliyatla yerleştirilen ve beyin pili olarak da bilinen yöntemle , vagus siniri invazif bir şekilde uyarılarak VNS tedavisi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

2000'li yılların başlamasıyla bilim adamları vagus sinirini vücudun içine bir cihaz yerleştirmeden dışarıdan uyarmanın çarelerini aramışlar, 2010 yılına gelindiğinde bu çalışmalar başarıyla sonuçlanmıştır.

tVNS Nemos 2010 yılında epilepsi ve depresyon tedavisi için, tVNS Vitos 2012 yılında ağrı ve migren tedavisi için dünyadaki ilk ve tek non-invazif vagus sinir stimulasyonu tedavisi olarak CE onayını almıştır.

2020 yılında Bluetooth teknolojisi ile entegre, tVNS Patient akıllı aplikasyon ile tedavi kayıtlarının telefondan takip edilebildiği istenildiğinde veri paylaşılabilen yeni tasarım tVNS-L NewGen hastaların kullanımına sunulmuştur.

tVNS Nemos 2010'da Epilepsi ve Depresyon,
tVNS Vitos 2012'de Migren'de
CE onayı aldı.

VNS'de cerrahi yöntem (1996)
(Ameliyat ile VNS piline bağlı elektrodun boyundaki vagus sinirine spiral şekilde sarılması)

2020 Yeni Jenerasyon tVNS-L

Bluetooth_FM_Color.png
IMG-20200908-WA0008.jpg
tvns patient.png
Keşfet
Ads%C4%B1z%20tasar%C4%B1m%20(6)_edited.j

Transkutanöz 
Vagus Sinir Uyarımı

tVNS - Transcutaneous Vagus Nerve Stimulation

  • Transkutanöz Vagus Sinir Stimülasyonu (tVNS®), vagus sinirine bir kulakluk yardımıyla elektriksel uyarılar verilmesini içeren tıbbi bir tedavidir.

  • Dirençli epilepsi, kronik migren ve ilaca dirençli depresyon için etkili bir tedavi olarak kullanılır.

  • tVNS®, kulağın cymba conchae bölümünde bulunan vagus sinirinin auriküler dalını elektriksel olarak stimüle etmenin invazif olmayan bir yöntemidir.

  • Vücudun içine herhangi bir implant yerleştirilmez, ameliyat gerekirmez.

  • Günde toplam 4 saat takılan özel kulaklık yardımıyla, hasta günlük hayatına devam ederken ağrısız, acısız bir şekilde vagus terapisini almış olur.

Daha fazla bilgi

3 Adımda tVNS Kullanımı
(Transkutanöz  Vagus Sinir Uyarımı)

Kulak Hazırlığı-1.png

Kulaklık Hazırlama

Kulak Hazırlığı-2.png

Kulak Yerleşimi

Kulak Hazırlığı-3.png

Stimülasyon Başlatma

VAGUS SİNİRİNİ UYARMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Adsız tasarım (2).jpg
Adsız tasarım.jpg

Vagusun uyarılması, sinir, bağışıklık, otonom, endokrin, kardiyorespiratuar ve gastrointestinal sistemlerde düzenleyici mekanizmanları tetikler.

Vagus siniriyle ilgili bugüne kadar yapılmış olan klinik araştırmalar, bu sinirdeki aktivitenin beyindeki parasempatik sinir sistemini harekete geçirerek beynin özel bölgelerindeki nörotransmitter madde salgılanmasını arttırarak epilepsi, depresyon, migren, baş ağrısı, inflamatuar bağırsak hastalığı, alzheimer, artrit ve diğer birçok yaygın rahatsızlıkla yakından ilişkisinin olduğunu göstermektedir.

Vagus sinir uyarımı terapileri, ruh hali iyileştirme, ağrı giderme, uykuyu iyileştirme, hafızayı güçlendirme ve anksiyeteyi azaltma gibi tedavilerde kullanılmak üzere Amerika'da FDA ve Avrupa'da CE  otoriteleri tarafından onaylanmıştır. Kardiyak ve inflamatuar özelliklerinin yanı sıra nöroplastisitenin etkileri üzerine araştırmalar devam etmektedir.

Adsız tasarım (3).jpg

Migren

Adsız tasarım (75).png

Tinnitus

5c8e574145d2a06b40b50b4f.jpg

Epilepsi

Adsız tasarım (76).png

Otizm

Adsız tasarım (4).jpg

Depresyon

Adsız tasarım (77).png

Uyku Bozuklukları