Epilepsi

Epilepsi nöbeti (yada krizi), beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur. Halk arasında “Sara Hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kendini epileptik nöbetler ile göstermektedir.

Epilepsi, kronik bir hastalıktır. Doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin hasarı yaşayan kişilerde gelişir.

Dünyada ve ülkemizde nüfusun 1% inde görülen bir hastalık olup, bu hastaların yaklaşık 70%i anti-epileptik denilen epilepsi ilaçları yoluyla tedavi edilebilir.

Adsız tasarım (4).jpg
Adsız tasarım (55).png

İlaca Dirençli Epilepsi

Tüm epileptik hastaların yüzde 30'undan fazlası, epileptik nöbetler için uygun ilaçlar (antikonvülsanlar) almalarına rağmen nöbet yaşamaya devam eder, ve bu durum dirençli epilepsi olarak adlandırılır. Bu durumda olan hastalar için birkaç tedavi seçeneği mevcuttur.

İlaca Dirençli Epilepsi için tedavi seçenekleri

Epilepsi Ameliyatı

 

İki beyin cerrahi yöntemi bulunmaktadır: nöbetlere neden olan beyin bölgesinin çıkarılması ve nöbetlerin yayıldığı sinir yollarının cerrahi olarak kesilmesi. Ancak bu yöntemler sadece fokal epilepsiler için uygun olduğundan, epilepsi hastalarının sadece küçük bir kısmı bu invaziv prosedür için uygundur.

Adsız tasarım (59).png
Adsız tasarım (60).png

Derin beyin uyarımı

 

Derin beyin stimülasyonunda elektrotlar beyne implante edilir. Bu elektrotlar, genellikle hasta köprücük kemiğinin altına yerleştirilen, pille çalışan bir uyarıcıya bağlanır. Mevcut uyaranlar aracılığıyla, epileptik aktivite başlangıç ​​noktasında spesifik olarak etkilenebilir.

İnvazif Vagus Sinir Stimülasyonu

 

Bazı hastalarda, beyin pili ameliyatı olarak da bilinen “vagus sinir stimülatörü” denilen tedavi uygulanabilmektedir. Cerrahi bir müdahale ile göğüs altına pil ve boyundaki vagus sinirine elektrot tel yerleştirilir. Elektrot yardımıyla şah damarının yanındaki vagus siniri belli aralıklarla uyarılır ve bu nöbetlerde azalma sağlayabilir. 

Diagram-of-implanted-DBS-system-courtesy
tVNS_PR_2020-15.jpg

Transkutanöz Vagus Sinir Stimülasyonu

tVNS-L ® kulaktan vagus uyarım cihazı, kulak yoluyla vagus sinir uyarımını sağlayan bir tedavi seçeneğidir, ve herhangi bir cerrahi müdahale gerekmeden, akıllı telefon büyüklüğünde bir cihaz ve özel bir kulaklık yardımıyla vagus sinirinin uyarılmasını sağlar. Oradan, invazif vagus siniri stimülasyonunda olduğu gibi, beynin daha yüksek merkezleri aktive edilerek antikonvülsan bir etki tetiklenir.

Etki Mekanizması: Transkutanöz Vagus Sinir Stimülasyonu (t-VNS)

Transkutanöz vagus sinir stimülasyonunda, özel bir kulak elektrodu aracılığıyla dış kulak kepçesine hafif elektriksel uyarılar verilir.

 

Bu uyarılar, bu bölgede doğrudan deri altından geçen vagus sinirini harekete geçirir. Sinir daha sonra bu uyarıları beyne iletir. Önce, beyin sapının özel bir bölgesine ve oradan diensefalon (orta beyin) ve serebrumun birçok farklı bölgesine iletilmiş olur. Bu uyarılar, norepinefrin veya serotonin gibi özel haberci maddelere (nörotransmiterler) neden olur. Bu haberci maddeler nöbetler için sinir stimülasyon eşiğini artırabilir: Bu, nöbetlerin başlangıcı veya yayılmasının azaltılabileceği , hatta durdurulabileceği anlamına gelir.

NEMOS_Reizweiterleitung-EN-1024x714.jpg
tVNS_PR_2020-4.jpg

Neden tVNS - L ® ?

 

AMELİYAT GEREKTİRMEZ
Ameliyat gerekli değildir. Bu, invazif tedavi yöntemlerinin tüm riskleri ortadan kaldırır.

 

KULLANIMI KOLAYDIR
Cihaz akıllı telefon kadar küçüktür ve kullanımı çok kolaydır. Bu nedenle, bu terapi günlük hayata kolayca entegre edilebilir.

MİNİMAL YAN ETKİLER
tVNS -L ® ile yapılan tedavinin yan etkileri çok azdır, ve bu nedenle hasta tarafından kolayca tolere edilebilir.

 

ONAYLI TIBBİ CİHAZ
tVNS -L®, epilepsi tedavisi için Avrupa onayına (CE) sahiptir.

 

TAMAMLAYICI TEDAVİ
tVNS -L®, mevcut ilaç tedavisine ek olarak kullanılabilir, VNS tedavisi ila vagus sinir uyarımı terapisine cevap verip vermeyecegi, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan test edilebilir.