top of page
Adsız (Sunum (169)).jpg

DEPRESYON

Yaşam için
Çığır Açan Teknolojiler

Depresyon Nedir?

 

Depresyon, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur. Depresyon aynı zamanda majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılır.  

Bu durumdan muzdarip bireylerin hissettikleri, düşünceleri ve davranışları etkilenir ve bunlardan dolayı çeşitli duygusal veya fiziksel sorunlar ortaya çıkabilir. Normal günlük aktiviteler yaparken sorun yaşanabilir ve bazen hayat yaşamaya değmez gibi gelebilir. 

 

depresyon

bELİRTİLER

nEDENLERi

kİMLERDE gÖRÜLÜR

TANI YÖNTEMLERİ

depresyon

Depresyon Semptom Türleri

 

Majör depresyonun neden olduğu belirtiler her bireyde farklılık gösterir. Tıp uzmanları bireyin depresyon türünü netleştirmek çeşitli belirteçler ya da özellikler ararlar. Bir belirteç ya da özellik, belirli bir depresyon türünün varlığına işaret edebilir: 

Anksiyete sıkıntısı: Olağandışı huzursuzluk ya da olası olaylar veya kontrol kaybı hakkında endişe ile depresyon.

Atipik özellikler: Bazı olaylardan geçici olarak mutlu olabilme, iştah artışı, aşırı uyku ihtiyacı, reddedilmeye karşı aşırı duyarlılık ve organlarda ağırlık hissi ile görülen depresyon. 

Karışık özellikler:  Yüksek benlik saygısı, ve çok fazla konuşma içeren depresyon ile eş zamanlı enerjik mani 

Katatoni: Kontrol edilemeyen motor aktivitesi ile amaçsız hareketler içeren veya sabit ve katı duruşlarla görülen depresyon. 

Melankolik özellikler: Bir zaman keyif getiren bir şeye karşı tepkilerde soğuma ile görülen depresyon, sabah erken uyanma sürecinde kötüleşen ruh hali, halsizlik veya ajitasyon ile beraber görülebilir depresyon. 

Mevsimsel özellikler: Mevsim değişiklikleri ve güneş ışığına daha az maruz kalma ile tetiklenen depresyon. 

Peripartum başlangıç: hamilelik sırasında veya doğumdan sonraki hafta veya aylarda, yani "postpartum" dönemde ortaya çıkan depresyon 

Psikotik özellikler: kişisel yetersizlik veya diğer olumsuz içeren hezeyanlar ya da halüsinasyonlar tarafından eşlik edilen depresyon 

Depresyon İçin Tedavi Seçenekleri 

İlaç Tedavisi

Depresyon tedavisi sırasında kullanılacak ilaçlar, mutlaka doktor kontrolü ile belirlenmelidir. 

ilaç

Hastane Tedavisi

Bazı şiddetli depresyon vakalarında hastanede kalış gereklidir. Bu, bireyin kendisine düzgün bakamadığı, kendisine veya başka birine zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu durumlarda gerekli olabilir.

hastane tedavi

Psikoterapi

Bireyin bir ruh sağlığı uzmanı ile durumu ve ilgili konular hakkında konuşarak depresyonun tedavisini sürdürmesi için kullanılan genel bir terimdir.

psikoterapi

Transkutanöz Vagus Sinir Stimulasyonu (tVNS)

Parasempatik aktivitedeki artış rahatlama ve gevşeme sağlar. Seratonin salınımının artması ruh halinde olumlu yükselme sağlar. 

Transkutanöz Vagus Sinir Stimulasyonu (tVNS)

GELECEĞİN
MEDİKAL TEKNOLOJİLERİNİ TASARLIYORUZ

bottom of page