top of page
Adsız (Sunum (169)) (15).jpg

EPİLEPSİ

Yaşam için
Çığır Açan Teknolojiler

Epilepsi Nedir?

 

Epilepsi nöbeti (yada krizi), beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur. Halk arasında “Sara Hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kendini epileptik nöbetler ile göstermektedir. Epilepsi, kronik bir hastalıktır. Doğum sırasında ya da daha sonra herhangi bir nedenle beyin hasarı yaşayan kişilerde gelişir. 

Dünyada ve ülkemizde nüfusun 1% inde görülen bir hastalık olup, bu hastaların yaklaşık 70%i antiepileptik denilen epilepsi ilaçları yoluyla tedavi edilebilir.

Tüm epileptik hastaların yüzde 30'undan fazlası, epileptik nöbetler için uygun ilaçlar (antikonvülsanlar) almalarına rağmen nöbet yaşamaya devam eder, ve bu durum dirençli epilepsi olarak adlandırılır. Bu durumda olan hastalar için birkaç tedavi seçeneği mevcuttur. 

epilepsi

bELİRTİLER

nEDENLERi

kİMLERDE gÖRÜLÜR

TANI YÖNTEMLERİ

kız çocuk epilepsi

Epilepsi Türleri

Doktorlar, çok kısa süreli dikkat kaymasından uzun süreli konvülsiyonlara kadar çeşitlilik gösteren 30’dan fazla farklı nöbet türü tanımlamıştır. Nöbetlerin sıklığı da değişken olup bazı hastalarda senede birden az nöbet görülürken bazıları günde çok sayıda nöbet yaşayabilmektedir. Nöbetler genellikle, beyindeki anormal elektrik aktivitesi alanına bağlı olarak iki ana gruba (parsiyel ya da jeneralize nöbetler) ayrılmaktadır. 

Parsiyel Nöbetler: Parsiyel nöbetler, beynin yalnızca bir kısmında başlar ve yalnızca bir kısmını etkiler. Ayrıca ‘fokal’ olarak da bilinen bu nöbetler aşağıdaki şekillerde görülebilir.

Sekonder Jeneralize: Parsiyel bir nöbet olarak başlayan ve beynin geri kalan kısmına yayılarak jeneralize bir nöbet haline gelen nöbettir.

Kompleks: Kişide bilinçte değişiklik ve bilinç kaybı görülür ve bu da zihin karışıklığına neden olur. Kişi rüyadaymış gibi bir durum yaşayabilir ya da duygusal patlamalar ya da göz kırpmaları ve tikler gibi gar ip ve tekrar eden davranışlar sergileyebilir. 

Jeneralize Nöbetler: Jeneralize nöbetler, beynin her iki yarısında aynı anda görülen anormal aktivitenin sonucunda meydana gelir. 

Absans Nöbetler: Kişinin boşluğa dalıp gitmiş gibi göründüğü bir bilinç kayması haliyle ilişkilendirilmektedir. Bu durum genellikle çocuklukta başlar ve dikkat eksikliği ile karıştırılır. 

Basit nöbetler: Nöbet aktivitesine rağmen kişinin bilinci yerindedir ve kişi etrafındakilerin farkında olmaya devam eder. Anormal bir seğirme, uyuşukluk, terleme, sersemlik, bulantı, algı ve hafıza bozuklukları ve ‘deja vu’ hissi görülebilir.

İlaca Dirençli Epilepsi İçin Tedavi Seçenekleri 

Epilepsi Cerrahisi

Epilepsi nöbetine yol açan ve beyindeki normal fonksiyonunu yerine getirmeyen bölgelere cerrahi yöntemlerle müdahale edilmesidir.

epilepsi cerrahi

Invazif Vagus Sinir Stimülasyonu (iVNS)

Cerrahi bir müdahale ile göğüs altına pil ve boyundaki vagus sinirine elektrot tel yerleştirilir. Elektrot yardımıyla şah damarının yanındaki vagus siniri belli aralıklarla uyarılır

Invazif Vagus Sinir Stimülasyonu (iVNS)

Antiepileptik İlaçlar

Nöbetlere yol açan, beyin hücrelerindeki kimyasal dengesizliği düzeltmek üzere tasarlanmışlardır. Bazıları henüz tam olarak anlaşılamamış olmakla birlikte, bu ilaçlar farklı şekillerde etki göstermektedir.

ilaç

Transkutanöz Vagus Sinir Stimulasyonu (tVNS)

Kulağa takılan bir elektrot yardımıyla vagus sinirini uyararak beyindeki merkezlerin uyarılmasını sağlayan tedavi seçeneğidir.

Transkutanöz Vagus Sinir Stimulasyonu (tVNS)

GELECEĞİN
MEDİKAL TEKNOLOJİLERİNİ TASARLIYORUZ

bottom of page